top of page

Sizi Indiana Jones Gibi Hissettirecek Olan Muhteşem Antik Yapılar Serisi I

Kabul etmek gerekir ki seyahat etmek, yeni kültürler keşfetmek ve dünyayı tanımak her ne kadar harika olsa da güzel ortamlarda fotoğraf çektirmeye de en az bu saydıklarım kadar meraklıyız :) özellikle toplumumuz gerçekten fotoğraf olayını çok seviyor. 

ben yapmışım gibi çek 

Bu yazımda gezdiğim yerlerde gördüğümde en çok etkilendiğim ve mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüm antik yapıları anlatmaya çalışacağım. Buralara gittiğinizde artık Pizza Kulesini tutar gibi mi yaparsınız, binayı siz yapmış gibi mi fotoğraf çekilirsiniz artık o sizin yaratıcılığınıza kalmış :)

1. Angkor Wat

Kamboçya' da bulunan bu muhteşem eser daha önce de yazımda bahsettiğim gibi gerek yapımı olsun gerek suyun üzerinde ki muazzam ağırlığına rağmen batmıyor oluşu olsun görülmesi gereken, ben de buradaydım denilmesi gereken bir eser... Detayları hakkında bilgiyi fotoğrafa tıklayarak Angkor Wat ile ilgili yazımda okuyabilirsiniz.

2. Machu Pıcchu

Böyle kocaman bir fotoğraf koyuyorum ki gözünüz gönlünüz açılsın :) Tabi burada muhteşem olan iki şey var biri ben diğeri de en az benim kadar muhteşem olan :P Machu Pıcchu. Gerçekten buraya gittiğim için kendimi muhteşem hissediyorum. İnkaların zamanında Peru'nun Cusco şehrinde And Dağları'nın tepesinde (Rakım 2360 m) inşa ettikleri bu devasa şehir hala neden yapıldığı hakkında ki gizemini korumakta gizemli yerler tabi ki benim favori mekanlarım ama burası bir gezginin nirvanaya vardığı büyülendiği bir site. Görmek adeta farz...

3. Luxor Tapınağı

Mısır benim için eşsiz bir ülke,  iki kere gittiğim halde doymadım doyamadım çünkü en sevdiğim yapılar tapınaklar Mısır ise eşittir tapınak cenneti. Luxor bunların içinde en görkemli olanı bana göre. Mısırın El Uksur bölgesinde bulunan bu mabed, III. Amenofis tarafından, Tanrı Amon adına yapımına başlandı; I. Seti zamanında yapımı sürdü ve II. Ramses zamanında tamamlandı. Dünyanın en büyük tapınaklarından biri olma özelliğinin yanında çok güzel fotoğraf veren bir mekan :)

4. Tikal Jaguar Tapınağı

Orta Amerika'nın en yeşil olan ülkelerinden biri olan Guatemala'nın Peten kentinde yağmur ormanları içerisinde bulunan bu maya kenti, mayaların en büyük tören merkezidir. Günümüzde buraya gelen turistler eşsiz doğa içinde hoplaya zıplaya dolaşırken fotoğraf çekerken, mayaların zamanında arkamda duran sunaklarda insanlar kurban ediliyor, kalpleri çıkarılıp yakılıyordu :( En arkada ki Jaguar Tapınağı' da şekliyle olsun böyle sempatik minnoş bir duruş sergiliyor :)

5. Chichen Itza Kukulkan Piramidi

Hatırlarsınız 2012 yılında hepimiz nefesimizi tutmuş, mayaların kehanetinin sonuçlarını görmeyi büyük bir heyecanla beklerken, daha sonra keklendiğimizi anladığımız anda da büyük bir hayal kırıklığına uğramıştık. Bu mayalar çok şakacılar ama aslında onlara göre kıyamet değil, eski bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılması anlamına geliyordu o yıl. Neyse efendim sonuçta biz umduğumuzu bulamadık yine de mayalara kırgın değiliz çünkü arkamda ki bu gayet şık ve hala çözemediğim şekilde kusursuz yapıyı bize bıraktılar. Şimdi kıyamet kopsa iyi miydi? Bu güzelim yapı yok olacaktı :) O yüzden mayaları affediyor ve Meksika'nın Yukatan Yarımadası'nda bulunan bu eseri görüp; Saadettin Teksoy edasıyla Maya Maya neden bizi kandırdın diye onlara buradan mesajınızı göndermenizi öneriyorum belki sesinizi duyarlar belli mi olur.

bottom of page