top of page

ÇILGIN HONG KONG

Çin'in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Hong Kong, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi olmakla beraber buraya iki kere gelmiş olmama rağmen asla bıkmayıp tekrar tekrar gelmeyi isteyeceğim minik ama bir o kadar da zengin özerk bir ülke...

Hong Kong Victoria Tepesi

Karmaşık yapılanması, inşaatların ve ucu bucağı görünmeyen uzun binalarının adeta bir ''Bina Jungle'ı'' haline getirdiği ülkede kendinizi bir labirente hissetmeniz oldukça mümkün. Sadece yer üsttü değil yer altında da ayrı bir ülkenin olduğu Hong Kong' da bazen karşınızda duran bir müzeye bile gidebilmeniz ve trafiği aşmanız için yer altında olan caddelerden geçmeniz gerekebiliyor. Bu tünellerde AVM bile olabiliyor oklar ile nereye gideceğiniz nasıl gideceğiniz tarif ediliyor gerçekten bana oldukça sıra dışı gelen bir durum olmuştu.

Hong Kong - Gezgin Hemşire

Ama bunca karışıklığa rağmen Hong Kong'un kendine has bir çekiciliği var. Geleneksel duruşunun yanında oldukça tezat bir şekilde adeta  bir uzay kenti görünümlü yapılanmasıyla da insanda zaman yolcuğu yaptıran bir bölge. Özellikle Kawloon Körfezi gece aydınlatmaları ve lazer şovları ile akşamları büyüleyici bir yer oluyor. Gerçi Hong Kong'a ilk geldiğim 2008 yılında daha çok aydınlatma ve lazer vardı, Hükümet ekonomi için bunu biraz azaltma kararı almış ve en son 2016 yılında gittiğim de daha az lazer ile karşılaştım :) ama yine de cazibesinden pek de bir şey kaybetmemiş.

Hong Kong

Hong Kong  aynı zamanda bir deniz ürünleri cenneti, türlü türlü daha önce hiçbir yerde görmediğim mahlukatı burada görme fırsatı buldum... Buranın en meşhur deniz ürünleri restaurantlarından   biri olan Jumbo Kingdom gerek dizaynı olsun gerek yemekleri ve sunuş şekli olsun oldukça hoş bir yer. Önünde fotoğraf çektirmek isteyeceğiniz harika bir yapıya sahip...

Jumbo Kingdom

Hong Kong biz hanımları oldukça mutlu edecek bir bölge neden? çünkü alışveriş cenneti aynı zamanda :)

Hong Kong' da her bütçeye uygun alışveriş yapacak AVM ve alışveriş sokağı mevcut bunlardan en çok aklımda kalanı ladies market oldu, ama Hong Kong'da gerçekten alışveriş yapmayanı döverler o kadar çok seçenek ve imkan var :) yer altı yer üsttü AVM ler ve pazarlar bir Hong Kong ve Çin üretim çılgınlığı gerçeği olarak karşımıza çıkıyor, ürünler adeta beni al beni al diye size sesleniyor :)

Hong Kong - Ladies Market

Benim gibi gezgin olan annem Nermo ile Hong Kong'u istila ederken :) bu arada onla ilgili de bir yazım var                              onu da okuyabilirsiniz :)

Hong Kong'un meşhur deniz ürünleri istediklerinizi seçip afiyet ile mideye indiriyorsunuz :)Taze taze canlı canlı :)

Bunun adı nedir bilmiyorum ama ben ona Deniz Pokemonu ismini verdim :)

Hızla gelişen modern inşaat projelerine rağmen aynı zamanda oldukça geleneksel kalabiliyor Hong Kong

Hong Kong'un en yüksek noktası olan Victoria Tepesi ve eşsiz bina çılgınlığı manzarası :)

bottom of page